خط تولید نوشابه قوطی تقریبا از اوایل قرن 19 وارد عرصه‌ی صنعت شد و به دلیل راحتی در حمل و نقل و البته بازیافت پذیر بودن قوطی نوشابه مورد توجه کارخانه دارها و البته مصرف کننده‌ها قرار گرفت. از طرفی مواد اولیه تولید قوطی‌ها قابل دسترس و ارزان بود که این امر باعث شد افراد بیشتر ترقیب به تولید این نوشابه‌های قوطی در سطح جهان بشوند.

قوطی‌های نوشابه چگونه ساخته می‌شوند؟

نوشابه قوطی ممکن است از 2 یا 3 تکه فلز ساخته شده باشد. این قوطی‌ها که اولین بار در قرن نوزدهم ساخته شدند شامل بدنه‌ای استوانه‌ای شکل از یک قطعه فلز با درز طولی که جوشکاری شده است تشکیل شده‌اند و هر انتهای قوطی به بدنه نورد می‌شود. نوشابه قوطی می‌تواند از فولاد و یا آلومینیوم ساخته شود که منابع استخراج آن‌ها به طور گسترده در سراسر جهان وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود مواد ساخت این قوطی‌ها با هزینه‌ی کم در دسترس باشد.

مراحل ساخته شدن قوطی‌ها

  • دستگاه‌ها صد‌ها قوطی در دقیقه را از سیم پیچ‌های عظیم آلومینیوم یا فولاد بیرون می‌آورند.
  • اتو و قسمتی از دستگاه به نام دامینگ از طریق یکسری حلقه‌ها، قوطی‌ها را از طول اتو کرده و گردی زیر قوطی را تشکیل می‌دهد.
  • واشر تمیزکننده در دقیقه 100 قوطی را به صورت دورانی در ایستگاه‌های تمیزکننده قرار می‌دهد.
  • قوطی‌ها روی سیلندر در ایستگاه چاپ و رنگ زنی غلط می‌خورند تا چاپشان کامل شده و ماده براق کننده روی آنها زده شود.
  • برای جلا دادن به قسمت پایینی نوشابه قوطی به قسمتی از دستگاه منتقل می‌شوند که بخش پایینی را وارنیش می‌کند.
  • نوشابه قوطی ابتدا حکاکی شده، سپس از طریق سیستم‌های انتقال دهنده به بخش پخت رفته و خشک می‌شود.
  • یک لایه‌ی محافظ در داخل قوطی زده می‌شود تا از ایجاد درز جلوگیری کند.
  • سپس قسمت داخلی آن در اجاق پخته شده و ثابت می‌شود.
  • گردن قوطی‌ نوشابه باریک می‌شود تا به اندازه تعیین شده برسد.
  • سپس رینگ‌های لبه دار در درب قوطی گذاشته می‌شود و برای تست عدم نشتی به دستگاه‌های مخصوص منتقل می‌شود.

اشکال مختلف قوطی‌ها

رایج‌ترین شکل نوشابه قوطی به شکل سیلندری است. قوطی‌های سیلندری از نظر نحوه‌ی ساخت نیز آسان‌تر هستند. اما خیلی از محصولات دیگر نوشابه قوطی در شکل‌های دیگری به بازار عرضه شده‌اند. مثلا قوطی‌هایی با ته گرد و بدنه‌ای مستطیلی و یا کروی. در این موارد استوانه‌ای نبودن بدنه تاثیری در شکل کف قوطی نوشابه ندارد. برای حفظ ثبات قوطی کف آن را دایره‌ای طرح می‌زنند.

امروزه شکل‌های زیادی برای تولید نوشابه قوطی وجود دارد و گزینه‌های زیادی برای مشتری وجود دارد. قبل از اینکه نوشابه قوطی وارد پروسه تولید شود باید مشتری طرح انتخابی خود را بیان کرده، سپس درباره‌ی اینکه کدام یک از اشکال برای محصول مورد نظر بهتر است با یک مشاور محصول مشورت کند. سپس طرح به دستگاه داده شده و پروسه ساخت نوشابه قوطی شروع می‌شود.

دو روش تولید نوشابه قوطی

روش اول: خط تولید قوطی نوشابه به صورت دستی

قدیمی ترین روش استفاده از ماشین تاشو ، اتوماتیک یا دستی است که با استفاده از آن چهار ضلع نوشابه قوطی را به صورت مستطیل یا مربع درمی‌آورند و چهار گوشه آن‌را با شعاع مورد نظر منحنی شکل می‌کنند. همچنین می توان چهار گوشه را به صورت غیر موازی جمع کرد، که با این روش می‌توان یک بدنه هرمی یا یک شکل دلخواه دیگر را ایجاد کرد. اندازه شعاع آن باید به شکلی متناسب برش زده شود.

برای پیشگیری از ایجاد خطا هر چند وقت یک بار پروسه را متوقف کرده و اندازه گیری می‌شود. در انتهای بدنه‌ی قوطی نوشابه باید یک حاشیه کوچک برای همپوشانی قرار داده شود. این کار معمولاً در مجاورت گوشه ای از آن یا داخل آن با استفاده از جوشکاری دستی انجام می شود. در گذشته، طی این عملیات حکاکی دستی انجام می شد و با آهن لحیم کاری قلع متصل می‌شد. این روش در حال حاضر بسیار کند و کم کاربرد است ، اگرچه برای تولیدات خرد ارزانترین راه محسوب می‌شود.

روش دوم: خط تولید قوطی نوشابه به شکل اتوماتیک

این روش که در حال حاضر بیشترین استفاده را دارد تماما با دستگاه انجام می‌شود و شامل ساخت یک بدنه استوانه ای، با همان ارتفاع بدنه قوطی است برای این منظور از یک دستگاه جوشکاری برقی معمولی استفاده می شود، اگرچه جوش دادن همپوشانی پایینی دارد و به همین منظور، درزها را به شکلی ضخیم و پیوسته جوش می‌دهند و روی آن را با ماده‌ای محافظ می‌پوشانند.

این ماشین‌ها شامل مانیتوری بوده که طرح‌ها به آن‌ها داده می‌شود و سپس دستگاه پروسه تولید نوشابه قوطی را آغاز می‌کند. اما چگونه ارتفاع بدنه یک قوطی غیر استوانه ای توسط این سیستم محاسبه می شود، ابتدا فرم انتخاب شده با استفاده از Expander که انواع مختلفی دارد می‌شود، بعد اندازه‌ها به دستگاه داده می‌شود و ماشین شروع به برش زدن می‌کند.

سخن آخر

در این مطلب نحوه‌ی تولید قوطی و مراحل ساخت آن را خواندید. اگر به دنبال وارد کردن قوطی‌ نوشابه هستید Lahaz می‌تواند تمام اطلاعاتی که لازم دارید را در اختیارتان قرار دهد. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *