عطر یکی از لوازمی است که در سطح جهانی بخصوص ایران طرفداران بسیاری دارد و در واقع از واجبات آراسته بودن بشمار می‌آید. جالبت است بدانید که مصرف عطر در ایران بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است به طوری که ایرانیان را به راحتی می‌توان در خارج از کشور از میزان عطری که به لباس خود می‌زنند تشخیص داد.

در طی سال‌ها واردات عطر و ادکلن به ایران، کم کم شرکت‌های تولید کننده‌ی داخلی تصمیم گرفتند در حوضه‌ی تولیدات عطر فعالیت بیشتری از خود نشان دهند و امروزه شاهد پیشرفت صنعت عطرسازی در ایران هستیم. با این حال بسیاری از موادی که در ساخت عطر به کار می‌روند محصولات وارداتی هستند. در این مقاله در مورد مراحل ساخت عطر در کارخانه صحبت می‌کنیم تا با روند کار آشنایی بیشتری پیدا کنید.

مواد اصلی در ساخت عطر

 1. اتیل الکل خالص همراه با آب به عنوان حلال: میزان آب بر طبق انحلال پذیری روغن‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. حلال معمولا فراریت بالایی داشته و به همین دلیل رایحه را به  آسانی حمل می‌کند و باعث پخش بوی بیشتری می‌شود.
 2. انواع روغن‌های عطری: روغن‌های اسانسی نوعی رایحه هستند که سرعت تبخیرشان با رایحه‌های غیر روغنی متفاوت است.
 3. تثبیت کننده‌ها: تثبیت‌کننده‌ها در واقع برای از بین بردن بوی الکل استفاده می‌شوند که می‌تواند از صمغ درختان و یا به صورت مصنوعی باشند. تثبیت‌کننده‌ها معمولا فراریت کمتری از روغن‌های عطری داشته و سرعت تبخیر اجزای تشکیل دهنده را کند می‌کنند.
 4. رایحه: می‌توانند از انواع مواد گیاهی و حیوانی که قابلیت عطری دارند استخراج شود و مورد استفاده قرار گیرد.

جهت واردات مواد لازم برای ساخت عطر با ما تماس بگیرید
شماره تماس و واتساپ : 905538624532+

اجزای سازنده‌ی رایحه

ساخت-عطر
 1. اولین جزء و فرارترین جزء که سازنده‌ی نوت آغازین یا ابتدایی است و مشخص‌ترین بو در هر عطر بشمار می‌رود.
 2. میدل نوت یا نوت میانی که عموما رایحه گلی دارد و فراریت کمتری نسبت به جزء اول دارد.
 3. آخرین جزء یا اندونوت فراریت بسیاری کمی داشته و معمولا از جنس رزین یا یک پلیمر مومی است.

روش‌های استخراج رایحه

عصاره گیری از حیوانات و گیاهان به طور معمولا به دو روش انجام می‌شود. این عوامل که مهمترین جزء ساخت عطر در کارخانه هستند می‌توانند به روش جوشاندن و تقطیر جزء حاوی رایحه و یا با استفاده از روغن‌های جاذب، استخراج شوند. برخی تولیدکننده‌ها از حلال‌های شیمیایی مثل بنزن و اتیل الکل برای استخراج ماده معطر استفاده می‌کنند و با سوزاندن حلال، عطر خالص را به دست می‌آورند. هرچه عطری گران‌تر باشد به احتمال زیادی پروسه‌س استخراج عطر و البته کیفیت تثبیت کننده‌ها در آن بیشتر بوده است. به عنوان مثال در عطری گران که فرانسوی است عصاره‌ی نزدیک به 700 گل رز گرفته شده است.

مراحل تولید عطر

 • عصاره گیری
 • تعیین نوت‌های آغازین، میانی و انتهایی
 • ترکیب با تثبیت کننده
 • پروسه‌ی پیری

عصاره گیری:

این مرحله با دقت بسیار انجام می‌شود و توسط دستگاه‌های تقطیر دقیق با میزان خطای نزدیک به صفر انجام می‌شود. در عصاره گیری عدم آسیب به بافت حاوی رایحه اهمیت بسیاری دارد. از موادی مانند مشک آهو و عنبر نهنگ به عنوان مواد حیوانی و از انواع گیاهان مانند زعفران، گل یاس، اسطوخودوس و … به عنوان مواد گیاهی. در بعضی موارد از چرم حیوانات نیز عصاره گیری می‌کنند که معمولا رایحه‌ای تلخ و ملس به عطر می‌دهد.

تعیین نوت‌های آغازین، میانی و انتهایی:

بعد از عصاره گیری‌های انجام شده، بر اساس نوع بویی که مد نظر سازنده است رایحه‌ها را باهم ترکیب می‌کنند تا دقیقا به رایحه‌ی مورد نظر برسند.

ترکیب با تثبیت کننده:

بر اساس نوع رایحه‌ها و چگالی مولکولی آن‌ها تثبیت‌کننده‌ای انتخاب می‌شود که فراریت کمتر داشته باشد و به ماندگاری بالای عطر کمک کند. این کار با بررسی‌های آزمایشگاهی بسیاری انجام می‌شود تا سبک رایحه تغییر نکند.

پروسه‌ی پیری:

در این مرحله عطر برای مدت زمانی حدود چند ماه تا نزدیک به 1 سال در فضایی کاملا تاریک و خنک قرار می‌گیرد، و باید کمترین میزان تحرک را در این مدت داشته باشد. این فرآیند کمک می‌کند تا روغن معطر و الکل کاملا با هم ترکیب شده، کیفیت و دوام عطر بیشتر شود و شدت بوی عطر قوی‌تر می‌شود. پس از این مرحله، تست کیفیت عطر انجام می‌شود و عطرهایی که این تست را با موفقیت پشت سر بگذارند بسته‌بندی شده و وارد بازار می‌شوند.

برای واردات موادی که در ساخت عطر استفاده می‌شوند و اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *