حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از مدتی استفاده از لوازم خانگی، به دلیل حرارت بالا و عدم کنترل جریان الکتریکی و دما از کار افتاده باشند. اصولا در استفاده مداوم از سشوار، اتو و هیتر بیشتر با این مسئله رو به رو هستیم. در این مطلب یک راهکار بسیار ساده به تولید‌کنندگان محصولات پیشنهاد می‌کنیم که می‌تواند کمک کند کمتر کالای مرجوعی داشته باشید و با صرف هزینه‌ی کمتر کالای با کیفیت به مصرف کنندگان ارائه کنید.

این راهکار استفاده از محافظ‌های حرارتی ترمیک در محصولاتی مانند موتورهای الکتریکی، ترانسفورماتورها، وسایل گرمایشی و وسایل خانگی مثل میکسر و کتری برقی است. در ادامه راجع به محافظ حرارتی برند ترمیک Thermic و تهیه‌ی محافظ حرارتی بیشتر توضیح می‌دهیم.

محافظ حرارتی ترمیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

محافظ حرارتی برند ترمیک در حقیقت محدود کننده‌های دما به عنوان دستگاه های ایمنی هستند که در موتورهای الکتریکی، بخاری ها و ترانسفورماتورهای مارک های محبوب لوازم خانگی نصب می شوند. آنها اغلب به عنوان کنترل کننده دما، مانیتور دما یا محدود کنندهای برای ایجاد دمای ایمن شناخته می‌شوند.

محافظ حرارتی ترمیک نوعی مقاومت است که به شدت به دما وابسته است، حتی خیلی بیشتر از مقاومت استاندارد. واژه‌ی محافظ حرارتی ترمیک Thermic همانطور که از اسمش پیداست ترکیبی از دو مفهوم کنترل حرارت و مقاومت است. ترمیستورها به عنوان محدودکننده جریان هجومی، حسگرهای دما، محافظ جریان اضافی خود تنظیم وعناصر گرمایش خودتنظیم به طور گسترده‌ای استفاده می شوند.

به منظور اندازه گیری و تنظیم دما توسط محافظ حرارتی شرکت ترمیک در دستگاه‌های الکترونیکی مختلف، از خواص دو فلزی استفاده می کنیم. دو فلزی به وسیله‌هایی گفته می‌شود که در ساختار آن‌ها به جای استفاده از فلزهایی که ترکیبی از چند فلز دیگر مثل آلیاژهستند، از بهم پیوستن دو فلز استفاده شود. به عبارت ساده‌تر، محدود کننده دما یک قطع کننده مدار مکانیکی است که دارای دو یا چند اتصال داخلی است، یکی از آنها ثابت است در حالی که دیگری در حال حرکت است.

این اتصال داخلی به دیسک دو فلزی است که به دلیل ویژگی‌های اجزای تشکیل دهنده‌ی آن، قابلیت انبساط و انقباض دارد. در این دستگاه‌ها وقتی دما به حداکثر میزان مجاز افزایش پیدا می‌کند، انبساط دیسک دو فلزی متحرک را از اتصال ساکن جدا کرده و منجر به قطع اتصال می شود. اینگونه دستگاه دوباره خنک می شود، دیسک مانیتور دما نیز همراه با آن خنک می شود و به شکل اولیه خود بازمی‌گردد. حالا تماس برقرار شده و مدار بسته می‌شود.

انواع محافظ حرارتی ترمیک

محافظ‌های ضریب دمای منفی (Negative Temperature (NTC Coefficient :

این نوع از محافظ حرارتی ترمیک Thermic یک مقاومت حساس به حرارت است که با تغییرات دما ارتباط دارد و تغییرات پیوسته، کوچک و افزایشی در مقاومت را سریعا نشان می‌دهد. ترمیستور NTC در دماهای پایین مقاومت بالاتری ایجاد می کند. دامنه عملکرد موثر آن بین 50 تا 250 درجه سانتیگراد برای ترمیستورهای شیشه ای و 150 درجه سانتیگراد برای ترمیستورهای استاندارد است.

ردیاب مقاومت دمایی (Resistance Temperature (RTD Detector:

ردیاب مقاومت دما یا RTD مقاومت عنصر را با دما تغییر می دهد. این مدل محافظ حرارتی برند ترمیک از سیم پیچیده شده در اطراف هسته سرامیکی یا شیشه تشکیل شده است. گرچه پلاتین دقیق ترین RTD ها را تشکیل می دهد اما RTD های نیکل و مس ارزان قیمت‌تر هستند با این حال، نیکل و مس به اندازه پلاتین پایدار و قابل استفاده‌ی دوباره نیستند. RTD های پلاتین دارای خروجی بسیار دقیق خطی در دمای 200 تا 600 درجه سانتیگراد بوده اما بسیار گرانتر از مس یا نیکل هستند.

ترموکوپل:

 یک محافظ حرارتی ترمیک از نوع  ترموکوپل از دو سیم فلزی مختلف تشکیل شده است که در دو نقطه به صورت الکتریکی پیوند خورده‌اند. ولتاژ متغیر ایجاد شده بین این دو فلز متفاوت، تغییراتی متناسب با دما را منعکس می کند. ترموکوپل‌ها غیرخطی هستند و برای کنترل دما استفاده می‌شوند دقت این محافظ‌های حرارتی وسیع ترین دما، از 200 درجه سانتیگراد تا 1750 درجه سانتیگراد است.

حسگرهای دمایی نیمه هادی:

این مدل از محافظ حرارتی ترمیک از یک سنسور دمای نیمه هادی تشکیل شده است. این سنسور نیمه هادی معمولاً در اجتماعی از مدارها قرارمی‌گیرد. این سنسورها از دو دیود یکسان با ولتاژ حساس به دما در مقابل تغییرات جریان استفاده می کنند که برای نظارت بر تغییرات دما استفاده می شود. آنها یک پاسخ خطی ارائه می دهند اما کمترین دقت را در انواع سنسورهای پایه‌ی محافظ حرارتی برند ترمیک دارند. این سنسورهای دما همچنین کمترین پاسخ را در باریک ترین محدوده دما دارند (70 درجه سانتیگراد تا 150 درجه سانتیگراد).

مزیت‌های دستگاه محافظ حرارتی ترمیک

یکی از مهمترین عواملی که در جذب مشتری و تبدیل آن به مشتری دائمی اهمیت دارد کیفیت است. از طرفی عدم کیفیت در خیلی از موارد برای خود تولیدکنندگان ضررآور است تا سودآور. خیلی از محصولات دارای گارانتی هستند و باید مرجوعی را قبول کنند و اگر این امر در حجم عمده اتفاق بیافتد می‌تواند شرکت را برشکست کند. گاهی اوقات هزینه‌هایی برای خرید مواد اولیه با کیفیت می‌کنیم سرمایه گذاری هستند چرا از ضررهای احتمالی آینده پیشگیری می‌کنیم.

سنجش دما یکی از حساس‌ترین و مهمترین خصوصیات یا پارامتر‌ها برای صنایعی مانند پتروشیمی، خودرو، هوا فضا، لوازم الکترونیکی و غیره محسوب می‌شود که با دستگاه‌های محافظ حرارتی ترمیک کنترل می‌شود. این سنسورها با هدف اندازه گیری دقیق و کارآمد دمای دستگاه‌ها در محافظ‌های حرارتی نصب می‌شوند. سنسورهای دما برای زندگی روزمره حیاتی هستند زیرا این قطعات میزان گرمای یک جسم یا سیستم را اندازه گیری می‌کند.

اندازه گیری‌های داده شده به ما امکان می دهد تا تغییر دما را متوجه شویم. یکی از نقش‌های مهم سنسورهای دما پیشگیری است. سنسورهای دما تشخیص می دهند که یک نقطه اوج تنظیم شده کی اتفاق می‌افتد که برای اقدامات پیشگیرانه زمان وجود داشته باشد.

سخن آخر

تا اینجا متوجه شدید که محافظ‌های حرارتی ترمیک چگونه کار می‌کنند. این محافظ‌ها کاملا جدید بوده و هنوز به طور عمده وارد بازار ایران نشده‌اند اگر تولیدکننده هستید و به دنبال واردات محافظ‌های حرارتی ترمیک هستید Lahaz می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *