یکی از حواشی دنیای آرایش و بهداشتی که هر ساله موضوعات جدید درباره آن مطرح می‌شود، طرز ساخت رژ لب است. بسیاری از مطالبی که در مورد ضرر و زیان و مواد تشکیل دهنده رژ لب گفته می‌شود صحت نداشته و در واقع با اهداف خاصی بیان می‌شوند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم در مورد این موضوع کاملا شفاف سازی کنیم تا بی طرفانه و مستند حقیقت را از حواشی جدا کنیم. در انتهای مطلب راجعب واردات محصولات آرایشی بهداشتی نیز توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

مواد تشکیل دهنده‌ رژ لب و شایعات آن

گفته شده است که در گذشته کلئوپاترا در زمان مصر باستان برای ایجاد رنگ‌های رژ لبی که قرمزی دارند از حشرات و سوسک‌ها استفاده کرده و طی فرآیندهایی از آن‌ها رنگ استخراج میگرفته است. این موضوع حداقل مربوط به 2000 سال است و کاملا منطقی به نظر می‌رسد که در عصری که خبری از تکنولوژی و دانش گسترده نیست از ابتدایی‌ترین ابزار برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کردند.

به عنوان مثال در دوره‌های قبل از مصر باستان از خون حیوانات و یا رنگ خارج شده از میوه‌هایی مانند توت وحشی، نیز به عنوان رنگ لباس و پارچه استفاده می‌کردند. اما با گسترش علم و صنعت و پیشرفته‌تر شدن واقع رفته رفته استفاده ا ابزار و وسایلی که پایه‌ی علمی و مطمئنی دارند به تمام مباحث و جنبه‌های زندگی ورود کرد.

امروزه برای ساخت رژ لب از این چند ماده استفاده می‌شود:

 • انواع موم با پایه طبیعی ( درخت نخل، کاندالیلا و موم زنبور عسل)
 • رنگ‌های گیاهی خوراکی و غیر خوراکی
 • رنگ‌های شیمیایی مانند رنگدانه اکسید آهن
 • مرطوب کننده‌ها مانند ژل پلاتولاتوم
 • انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین A و ویتامین E
 • خوشبوکننده‌ها
 • نگهدارنده‌ها

شایان ذکر است که فرمولاسیون هر شرکتی کاملا شخصی و از اسرار آن به حساب می‌آید اما پایه‌ی تمام رژ لب‌ها از موارد بالا است. در مورد مواد تشکیل دهنده در ساخت رژ لب گاهی بحث‌هایی از مواد شیمیایی مضر مانند سرب و قطران ذغال سنگ به میان می‌آید. هیچگونه شواهدی مبنی بر وجود اینگونه مواد شیمیایی مضر در ساخت رژ لب و یا هیچکدام از لوازم آرایشی دیگری وجود ندارد.

نکات خرید رژ لب

در انتخاب و خرید رژ لب حتما باید نکاتی را مد نظر داشته باشید به عنوان مثال بسیاری از محصولات تقلبی ارزان که به عنوان های‌کپی و یا محصول مشابه رژ لب و لوازم آرایشی اصل در بازار وجود دارند، شاخصه‌ی استانداردی ندارند و مواد استفاده شده در آن‌ها مشخص نیست، اما تمام محصولاتی که تحت عنوان برندی ساخته می‌شوند، حتما از نظر استاندارد بودن مواد آن‌ها مورد آزمایش و تحقیق قرار میگیرند و امکان ندارد مواد آسیب زا در ساخت آن استفاده شود.

پیشنهاد ما این است که حتما از برندها استفاده کنید بخصوص برندهای ایرانی که پروانه و مجوز بهداشت دارند زیرا امروزه در بسیاری از موارد محصولات آرایشی اصل وارد ایران نمی‌شوند و بسیاری از مردم قادر نیستند تفاوت اصل از مشابه را تشخیص دهند.

مراحل تهیه رژ لب

 1. ابتدا مواد پایه و اولیه یعنی موم و فرمولاسیون ابتدایی از پیش تعیین شده و اندازه گیری شده را با هم ترکیب می‌کنند.
 2. سپس ژل پلاتولاتوم و یا مرطوب کننده را بر اساس فرمول به ماده اضافه کرده و با دستگاه هم زده می‌شود. این ماده سبب روان بودن رژ لب بر روی لب می‌شود اما اگر میزان آن بیش از حد باشد باعث عدم رنگدهی رژ و به اصطلاح ماسیدن آن می‌شود.
 3. برای قوام دادن به ترکیب از انواع موم‌های دیگری استفاده می‌شود تا به غلظت مورد نظر برسد. مو‌ها باعث درخشش رژ نیز می‌شوند.
 4. در این مرحله رنگدانه‌ها را به مخلوط اضافه می‌کنند که بسته به رنگ رژ لب ما ترکیبات متفاوتی دارد.
 5. حالا مواد را روی حرارت هم زده تا ترکیبات به خوبی مخلوط شوند و وقتی به غلظت مورد نظر رسید حرارت را کم میکنند تا ترکیب نسوزد.
 6. سپس با غلطک مخلوط رژ ما درون لوله‌های اصلی رژ لب پهن می‌شود و دستگاه آن را صاف و بیرون زدگی‌ها را حذف می‌کند تا به شکل قالب رژ در بیاید.
 7. سپس بدنه رژ روی قالب محکم شده و وارد دستگاه برگردان می‌شود تا رژ وارد بدنه‌ی اصلی شود.
 8. در مرحله‌ی بعدی رژها تست می‌شوند با نمونه اولیه تطبیق داده می‌شوند و غلظت آن‌ها بررسی می‌شود.
 9. در این مرحله از ساخت رژ لب، کپ یا در رژ روی آن سوار می‌شود و رژ لب آماده است.

سخن آخر

تا به اینجا ابهامات و سوالاتی که در مورد مواد تشکیل دهنده رژ لب و ساخت آن وجود داشت را شفاف سازی کردیم. اگر واردکننده هستید و می‌خواهید برای ساخت رژ لب از مواد اولیه‌ی مرغوب استفاده کنید، با مشاوران ما در Lahaz  تماس بگیرید.

اتصال به صفحه‌ی تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *