لوازم آرایشی بهداشتی یکی از پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین کالاها در ایران هستند به همین دلیل تولیدکنندگان علاقه‌ی خاصی به واردات این دسته از کالا و مواد اولیه‌ی آن‌ها نشان داده‌اند. با توجه به اینکه فروش محصولات آرایشی بهداشتی در لیست پردرآمدترین کسب‌وکارهای 5 ساله‌ی اخیر ایران بوده‌است، در این مقاله مفصلاً صفر تا صد واردات مواد اولیه‌ی آرایشی بهداشتی را توضیح خواهیم داد.

مراحل واردات مواد اولیه‌ی آرایشی بهداشتی

 • برای واردات مواد اولیه آرایشی بهداشتی ابتدا مواد اولیه در آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت کشور مورد بررسی قرار می‌گیرند تا اگر محتویات آن مطابق با استانداردهای بهداشتی کشور نباشد از واردات آن جلوگیری به عمل آید.
 • مرحله‌ی بعدی از واردات مواد اولیه به این گونه است که در هر محصول آرایشی و بهداشتی موادی استفاده شده است که لیستی از آن‌ها را برای واردات تهیه کرده و تامین کننده آن مواد اولیه با کیفیت مورد نظر را در کشور مبدا پیدا می‌کنیم. سپس قراردادی تنظیم کرده و موارد خواسته شده را سفارش می‌دهیم.
 • قبل از ثبت سفارشات باید مطمئن شویم که مواد اولیه مطابق استانداردهای کیفیت در کشور مقصد هستند و این کار را با دریافت نمونه و فرستادن نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت انجام می‌دهیم
 • پس از دریافت گواهی بهداشت مجوز ترخیص مواد اولیه‌ی آرایشی بهداشتی را دریافت کرده و واردات عمده را آغاز می‌کنیم. برای دریافت مجوز ترخیص مدارکی مورد نیاز است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

همه چیز درباره‌ی دریافت گواهی بهداشت

گواهی بهداشت درواقع مدرکی است که ثابت می‌کند مواد اولیه بی‌ضرر بوده و مطابق استاندارد تهیه شده‌اند و می‌توانند در روند ساخت محصولات استفاده شوند. دریافت این گواهی ممکن است مقداری طول بکشد زیرا هر محصول و ماده‌ی اولیه‌ای که با سلامت انسان در ارتباط باشد در این بخش مورد آزمایش قرار می‌گیرد. برای دریافت گواهی بهداشت ارائه‌ی این مدارک الزامی است:

 • درخواست کتبی شخص واردکننده
 • تهیه‌ی لیست از اقلام مورد نظر با مشخصات کامل
 • ارائه نمونه محصولات
 • برگه ثبت سفارش

ویژگی‌های ثبت شده در گواهی بهداشت

گواهی بهداشت باید شامل مشخصات کاملی باشد که بتوان آن را با نمونه محصول تطبیق داده و متوجه صحت داده‌های آن شد. این ویژگی‌ها شامل:

 1. نام کشور و شرکت تولیدکننده محصولات
 2. نام شرکت وارد کننده
 3. نام تجاری و شیمیایی محصولات
 4. عدم آلودگی BES/TEST
 5. قابل مصرف برای انسان و ایمن از نظر سلامت و کیفیت

مدارک مورد نیاز برای ترخیص مواد اولیه‌ی آرایشی بهداشتی

برای ترخیص کالا علاوه بر مدارک تجاری کالا که در موارد دیگر تحویل اداره گمرک داده می‌شود همراه داشتن موارد زیر الزامی است:

 • درخواست کتبی در سربرگ شرکت
 • لیستی از مجوزهای داده شده برای ترخیص مواد اولیه آرایشی بهداشتی
 • فاکتور
 • گواهی بهداشت 1 ساله
 • ارائه مشخصات کتبی کامل از مواد اولیه
 • ارائه مدارک آزمایشگاهی
 • مدارک تجاری بار شامل بارنامه، اظهارنامه، ترخیص، اعلامیه ورود به گمرک

چرا باید مواد اولیه آرایش بهداشتی را وارد کنیم؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چرا باید این مواد را وارد کنیم مگر در کشور خودمان نداریم؟ در کشور ما مواد اولیه آرایشی بسیار محدود هستند و اگر بخواهیم محصولی با کیفیت تولید کنیم و به دست مشتریان بدهیم که از آن راضی بوده و به مشتری دائمی تبدیل شوند باید یک سری از مواد اولیه‌ی آرایشی بهداشتی با کیفیت را از کشورهای دیگر وارد کنیم.

از طرفی بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی داخلی محصولات آرایشی بهداشتی تحت لیسانس کشورهای دیگر هستند و این یعنی باید در بسیاری از موارد، فورمولاسیون‌ها و موادی را استفاده کنند که در آن کشورها استاندارد و مورد تایید هستند. اگر این مواد اولیه در کشور ما نباشند ناچار به واردات آن‌ها هستیم.

مشاوره رایگان واردات مواد آرایشی بهداشتی

حال برای واردات مواد اولیه آرایشی بهداشتی باید تامیین کننده‌هایی را پیدا کنیم که تجربه‌ی کافی داشته و قابل اطمینان باشند. شرکت Lahaz با سابقه‌ای طولانی در زمینه‌ی تامین مواد اولیه، واردات، صادرات و ترخیص کالا می‌تواند در این مسیر همراه شما باشد. Lahaz تجربه‌ی فعالیت با شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی محصولات آرایشی بهداشتی را داشته و واردکننده‌ی باکیفیت‌ترین مواد اولیه به ایران است. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید. به یاد داشته باشید که می‌توانید نظرات خود را آزادانه در باکس زیر همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *