با توجه به اتفاقات اخیر میان ارمنستان و ترکیه، ارمنستان تحریم‌هایی را در مورد ترکیه اجرایی کرده است که طبق این تحریم‌ها قصد دارد 2250 عدد کالای اساسی را از ایران وارد کند. در واقع ارمنستان تصمیم به جایگزینی واردات ترکیه با واردات از ایران را دارد. در پی این موضوع گروهی از تیم اقتصاد و بازرگانی ارمنستان به تهران سفر کردند که نشان‌دهنده‌ی اتفاقات خوب پیش روی ایران است.

این فرصتی فوق‌العاده برای تولید‌کننده‌ها و تجار ایرانی است تا جایگاه خود را در بازار تجارت جهانی بالاتر برده و کیفیت و اصالت کالاهای ایرانی را در این بازار نشان دهند. بنابراین بسیار مهم است که از این فرصت به نحو احسنت استفاده کرده و با کیفیت‌ترین کالاها را در تجارت با ارمنستان به کار گیرند.

در این میان رییس مشترک اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در گفت‌و گو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده است: در صورتی که اقدام به صادرات کالای بی‌کیفیت کنیم بازار این کشور را به سرعت از دست می دهیم. صادرات ایران طی 8 ماهه سال 99 به ارمنستان 233 میلیون دلار بوده است. از این مقدار صادرات 23 میلیون و 600 هزار دلار مربوط به محصولات کشاورزی و موادغذایی بوده است.

محصولات کشاورزی

کالاهای پر طرفدار وارداتی در ارمنستان

محصولات کشاورزی:

ارمنستان در زمینه‌ی کشاورزی غنی نیست و با وجو تلاش‌های مختلفی که در این کشور صورت گرفت تا محصولات کشاورزی را رونق دهند، همچنان بسیاری از محصولات در ارمنستان کشت نمی‌شود. می‌توان گفت ارمنستان یکی از بزرگترین واردکنندگان محصولات کشاورزی است. بنابراین محصولات کشاورزی گزینه خوبی برای واردات ارمنستان از ایران هستند.

پوشاک و منسوجات:

یکی دیگر از بخش‌هایی که در ارمنستان کاملا وابسته به کالاهای وارداتی است، پوشاک و منسوجات هستند. بنابراین واردات بسیاری از اقلام مورد نیاز برای پوشاک مانند: پارچه، بافت، چرم و … در این کشور از محبوبیت خاصی برخوردار است. ایران با وجود غنی بودن از نظر داشتن تنوع متریال پوشاک، می‌تواند صادرات خوبی در این بخش داشته باشد.

مصالح-ساختمانی
مصالح ساختمانی

مصالح و لوازم ساختمان:

کشور ارمنستان اغلب مصالح و لوازم ساختمانی را به شکل وارداتی تامین می‌کند. این کشور با وجود درگیری‌های سیاسی که با کشور گرجستان و سپس بر سر ریاست جمهوری داشته است، حالا دیگر آرام شده و از نظر اقتصادر رو به رشد است که در نتیجه بازار ساخت‌و‌ساز کشور نیز روند صعودی را طی می‌کند در نتیجه واردات مصالح و لوازم ساختمانی در حال حاضر می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *